Almanya Genelkurmay Başkanı: 5 yıl içinde savaşa hazır hale gelmeliyiz

Almanya Genelkurmay Başkanı Carsten Breuer, ülkesinin 5 yıl içinde “savaşa hazır hale gelmesi” gerektiğini dile getirdi.

AA’nın aktardığına göre, Welt am Sonntag gazetesine röportaj veren Carsten Breuer, “savaşa hazır hale gelmenin” bir süreç olduğunu belirterek, “Ancak sonsuz zamanımız yok çünkü Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ilk kez olası bir savaş dışarıdan bize dikte ediliyor. Analistleri takip ettiğimde ve Rusya’dan kaynaklanan askeri tehdit potansiyelini gördüğümde bu bizim için 5 ila 8 yıl hazırlık zamanı anlamına geliyor” dedi.

“Bunun o zaman savaşın çıkacağı anlamına gelmediğini” vurgulayan Breuer, “Ancak bu mümkün ve ben bir asker olduğum için 5 yıl içinde savaşa hazır hale gelmemiz gerektiğini söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Almanya Genelkurmay Başkanı Breuer, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın ötesine uzanma olasılığını ne kadar yüksek gördüğüne” ilişkin soru üzerine de “Öncelikle buna niyet de dahildir. Bunu Putin’in yazdıklarında ve söylediklerinde görüyorum ve Ukrayna’daki eylemlerinden. Buna askeri potansiyel de dahil. Rusya’nın Duma kararıyla savaş ekonomisine geçtiğini gördük. Şu anda olasılık artıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un ilk kez “savaşa hazır hale gelmekten söz ettiğinde bunun insanları uyandırdığını” söyleyen Breuer, “sonuçta meselenin kendini savunma ve rakibin saldırıda bulunma kararı almaması olduğunu” ifade etti. “Bu da caydırıcılıktır” diyen Breuer, savaşa hazır olmanın zihniyet değişimini gerektirdiğini savundu.

Breuer, “Savaşa hazır olmanın içinde çok şey var. Personel ve malzemenin göreve hazır olmasının yanı sıra zihniyet değişiminden de geçmemiz gerekiyor. Hem toplumda hem de özellikle Alman ordusunda akıl dönüşümüne ihtiyaç var” diye konuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*