Bermuda Şeytan Üçgeni Efsanesi

Bermuda Şeytan Üçgeni hakkında ne biliyoruz?

Bermuda Şeytan Üçgeni, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu kıyısı, Bermuda ve Büyük Antiller adaları ile sınırlanan bir bölgedir. Sınırları kesin olarak belirlenmemiş ancak 1.300.000 ile 3.900.000 kilometrekare arasında bir alanı kapladığı tahmin ediliyor. Haritalarda yer almasa da bölge gizemiyle dikkat çekiyor.

Bermuda Şeytan Üçgeni hakkındaki gerçek :

Efsaneye göre yüzlerce gemi ve uçak bu üçgenin içinde iz bırakmadan kaybolmuştur. En ünlü vakalar arasında 1918’de USS Cyclops’un ortadan kaybolması ve 1945’te Ölümcül Uçuş 19 olayı yer alıyor. Ancak, şöhretine rağmen Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik Okyanusu’nun diğer bölgeleriyle karşılaştırıldığında kaybolma oranının yüksek olduğu bir yer değil.

Bermuda Şeytan Üçgeni’ni çevreleyen efsaneler, Charles Berlitz’in 1974 yılında efsanevi kayıp ada Atlantis’in bu bölgedeki kayıplarla bağlantılı olduğunu iddia eden kitabının yayımlanmasından bu yana daha popüler hale geldi. Efsanenin aksine, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) 2013 yılında yaptığı araştırma, Bermuda Şeytan Üçgeni’nin nakliye açısından dünyanın en tehlikeli 10 su kütlesi arasında olmadığını gösterdi.

Bölge deniz ve hava yoluyla yoğun trafiği desteklemektedir. Bermuda Şeytan Üçgeni’nin sık sık tropik fırtınalara ve kasırgalara maruz kalması, bölgedeki bazı gizemli olayları açıklayabilir. Ayrıca üçgenden geçen güçlü bir okyanus akıntısı olan Gulf Stream, hava koşullarında ani değişikliklere neden olabiliyor. Bu bölge gizemli kaybolmalarla ünlü olmasının yanı sıra Atlantik Okyanusu’nun Milwaukee Derinliği adı verilen ve 8.380 metreye ulaşan en derin noktasına da ev sahipliği yapıyor. Bazen üçgenin içinden geçen agonik çizgi, gerçek kuzey ile manyetik kuzeyin hizalandığı yerdir ve bu da seyir zorluklarına yol açabilir.

Bermuda Şeytan Üçgeni hakkında ne bilmiyoruz?

Bermuda Şeytan Üçgeni’ni çevreleyen en büyük gizem, kayıp gemi ve uçakların tam sayısıdır. Yaklaşık 50 gemi ve 20 uçağın kayıp olduğu tahmin ediliyor ancak kesin sayı bilinmiyor. Birçoğunun kalıntılarının hiçbir zaman bulunamaması, insanların kaybolmaların insan hatasından mı yoksa meteorolojik olaylardan mı kaynaklandığını sorgulamasına yol açtı.

Bermuda Şeytan Üçgeni’ni çevreleyen efsaneler gizem ve heyecan yaratsa da bilimsel araştırmalar ve gerçekler bu bölgenin kamuoyuna yansıtıldığı kadar tehlikeli olmadığını gösteriyor. Yine de onu çevreleyen gizemler insanların merakını ve hayal gücünü harekete geçirmeye devam ediyor ve Bermuda Şeytan Üçgeni dünyanın en gizemli bölgelerinden biri olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x