Spotify Bazı Eski Podcast Araçlarını Kullanımdan Kaldırıyor

Spotify, video ve podcast kaydetme platformu Riverside ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu ortaklığın bir parçası olarak Spotify, eski podcasting araçlarından bazılarını kapatıyor. Buna podcast yayıncılarının bölümlerine lisanslı müzik parçaları eklemesine olanak tanıyan “Music + Talk” özelliği de dahil. Bu özelliği kapatma kararı podcast’lerinde müzik parçalarını tartışan müzik podcast’çileri için hayal kırıklığı yarattı.

Music + Talk özelliğinin yanı sıra Record with Friends ve Voice Message gibi diğer özellikleri de kullanımdan kalkacak. Ayrıca mobil ve web’deki bölüm oluşturucu deneyimlerini de kaldırıyorlar. Bu değişiklikler Haziran ayında yürürlüğe girecek. Spotify’ın hedefi, odağını bu eski araçlardan yeni ve yenilikçi podcasting özellikleri geliştirmeye kaydırmak olacak.

Riverside ile genişletilmiş ortaklık sayesinde podcast yayıncıları artık ses ve video podcast’lerini doğrudan Spotify’ın podcast yayıncılarına yönelik web ürünü içerisinde kaydedip düzenleyebilecek. Uzaktan röportajlar için konukları davet edebilir, transkriptleri kullanarak düzenlemeler yapabilir ve içeriklerini Spotify aracılığıyla sorunsuz bir şekilde yayınlamadan önce geliştirmek için AI araçlarını kullanabilecekler. İçerik oluşturucular, yeni bir bölüm hazırlarken “Create with Riverside” düğmesine tıklayarak tarayıcı pencerelerinden ayrılmadan kayıt yapmalarına, düzenlemelerine ve yayınlamalarına olanak tanıyacak.

Bu entegrasyon Spotify’ın içerik üreticiler için şirket içi araçların geliştirilmesine öncelik vermediğini gösteriyor. Bunun yerine podcast yayıncılarının zaten beğendiği ve hâlihazırda sağladığı özelliklere benzer özellikler sunan bir şirketle ortaklık kuruyorlar. Spotify’ın CEO’su Daniel Ek, şirketin değere ve önemli faydalar sağlayan şeylere odaklanmak için belirli araçları kullanımdan kaldırmaya istekli olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x