Spotify, insanların seslerini hem klonlayacak, hem de başka dillere çevirecek

İnternet üzerinde veya çeşitli arkadaşlarınızdan duyduğunuz, dinlemek istediğiniz ancak dilini anlamadığınız bazı podcast yayıncıları olabilir. Neyse ki Spotify, artık bu konuda size iyi bir çözüm sunmaya başlıyor: Podcast yayıncısının kendi sesini kullanarak, yayını diğer dillere çevirmek. Bu yeni yetenek, tabii ki yapay zeka sayesinde gerçek oluyor.

Şirket, yeni aracıyla İngilizce bölümlerini İspanyolcaya çevirmek için bazı podcast yayıncılarıyla ortaklık kurdu ve önümüzdeki haftalarda Fransızca ve Almanca çevirileri de kullanıma sunmayı planlıyor. İlk bölümler Dax Shepard, Monica Padman, Lex Fridman, Bill Simmons ve Steven Bartlett gibi büyük isimlerden gelecek. Spotify, grubu The Ringer’dan The Rewatchables’ı ve Trevor Noah’ın gelecek şovunu da içerecek şekilde genişletmeyi planlıyor.

Çeviri özelliğinin temelinde, hem İngilizce konuşmaları yazıya dökebilen (transkripsiyon yapabilen) hem de diğer dilleri İngilizceye çevirebilen OpenAI’nin ses transkripsiyon aracı Whisper yer alıyor. Ancak Spotify’ın aracı, konuşmadan metne çevirinin ötesine geçerek, bir podcast’i farklı bir dile çevirecek ve podcast sunucularının kendi sesinin sentezlenmiş bir versiyonunda yeniden üretecek.

Spotify’ın kişiselleştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Ziad Sultan yaptığı açıklamada, “içerik sahibinin kendi sesini eşleştiren Sesli Çeviri, dünyanın her yerindeki dinleyicilere yeni podcast yayıncılarını her zamankinden daha özgün bir şekilde keşfetme ve onlardan ilham alma gücü veriyor” dedi.

OpenAI’ın muhtemelen bu yeni özelliğin ses kopyalama kısmının da temelinde yer aldığı söylenebilir. Yapay zeka şirketi, şu anda “sadece metin ve birkaç saniyelik örnek konuşmadan insan benzeri ses” oluşturabilecek bir aracın lansmanı da dahil olmak üzere birkaç duyuru yapıyor. OpenAI, güvenlik ve gizlilikle ilgili endişeler nedeniyle bu aracın kullanılabilirliğini kasıtlı olarak sınırladığını söylüyor.

Muhtemelen Spotify’ın çeviri teknolojisinin şimdilik yalnızca “seçilmiş bir grup” podcast yayıncısı ile test edildiğini söylemesinin nedeni de bu olabilir. Şirket, aracı ne kadar geniş bir alanda kullanıma sunmayı planladığı veya ne zaman genişleme bekleneceği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x