Macaristan Cumhurbaşkanı Novak istifa etti

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, görevinden istifa ettiğini duyurdu.

AA’nın haberine göre, Macaristan’da çocuk istismarı suçunu karartma suçlamasından hüküm giymiş bir kişiyi affetmesi nedeniyle başta muhalefet olmak üzere toplumun geniş kitlelerince tepki gösterilen Cumhurbaşkanı Katalin​​​​​​​ Novak, “hata yaptığını” belirterek görevinden istifa etti.

VİDEO MESAJLA DUYURDU

Nisan 2023’te çocuk istismarından hüküm giymiş bir kişiyi Cumhurbaşkanı olarak affetmesinin ortaya çıkması sonrasında Novak’a başta muhalefet olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinden tepki gösterildi.

Tepkilerin artması üzerine Katar’da resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Novak, ülkeye döndü. Cumhurbaşkanı Novak paylaştığı video mesajla “hata yaptığını ve görevinden istifa ettiğini” duyurdu.

Başbakan Viktor Orban da bir açıklama yaparak, “çocuk istismarından hüküm giymiş birinin affedilmesini ortadan kaldıran bir anayasal düzenleme önerisinde bulunacağını” söyledi.

Novak tarafından affedilen kişi, bir okulda çocuk istismarında bulunan bir yetkilinin işlediği suçları karartma ve bu cihetle suça ortaklık etme gerekçesiyle hüküm giymişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x